2010. június 30.

LEVENDULÁS GOMBAKRÉMLEVES

A levendula most virágzik. Nemcsak a jól ismert molyűző funkciója miatt hasznos, hanem mert kitűnő idegnyugató hatása van. Teát lehet főzni a virágjából, álmatlanság, feszültség ellen kiváló. Elég komoly antibakteriális hatással is rendelkezik. Én ételekbe is bele szoktam tenni, imádom az ízét! Főleg ilyenkor, frissen nagyon kellemes például salátákba, reggeli kásákba, de megszárítva is bármikor fel lehet használni főzéshez.


Nem rajongok a gombáért, a nehéz emészthetősége és a vitatott hasznosanyag-tartalma miatt, de kakukkfűvel és levendulával fenséges az íze, ez kétségtelen.
TIPP: a gomba kevésbe puffaszt, ha jól megrágod. Szinte teljesen péppé kell őrölni a szádban, mielőtt lenyeled. És még valami: inni sem előtte, sem utána nem érdemes nagyjából egy-egy óra hosszáig, mert a gomba imádja a vizet és rögtön magába szívja, ezzel is nehezítve a megemésztését.


Hozzávalók:

1 közepes méretű póréhagyma
2 ek olivaolaj
250 gr csiperke (vagy bármilyen gomba megteszi)
6-8 szál friss kakukkfű
késhegynyi fehér bors
késhegynyi őrölt kömény
késhegynyi sumak (ez egy török fűszer, elhagyható)
1 liter víz
4 szál levendula virágja
2 dl főzőtejszín (növényi)
1 ek zabliszt
diónyi zellergumó
diónyi karalábé
1 tk só

Az a helyzet, hogy a só mennyiségének leírásával bajban vagyok, mert én himalájai sót használok, ami - időközben rájöttem - sokkal kevésbe sós, mint az átlagos sók. Ráadásul én nem is szeretem a só ízét, így előfordulhat, hogy másoknak az általam leírt ételek sózása nem megfelelő, nem egyformák az igényeink. Érdemes mindig inkább keveset beletenni az ételbe és kóstolás után utánasózni, nehogy ezen múljon az étel elkészítésének sikere.

Elkészítés:

A gombát jó alaposan mosd meg és papírvékonyra szeleteld fel. Ezután tedd fel az olajat a lábasba, közben karikázd fel a megmosott póréhagymát. Ezt dobd bele a már meleg olajba és pirítsd üvegesre.

TIPP: a póréhagymát érdemes jó alaposan megmosni, akár a külső héja alá is befolyatni a vizet, mert ott szinte kivétel nélkül mindig megragad a homok.

Add hozzá az egészen picikére aprított zellert és karalábét, süsd őket együtt amíg a hagyma teljesen meg nem puhul. Ekkor sózd, borsozd és add hozzá a köményt és a sumakot (a kakukkfüvet és a levendulát tarts meg egy kicsit későbbre), egy picit pirítsd őket is, majd add hozzá a gombát. Fonnyaszd meg alaposan, majd öntsd fel vízzel és kezd el főzni. Ha forr, add hozzá a kakukkfüvet és a levendulát és még 25 percig főzd. A gomba nem fog megpuhulni, de nem is kell neki. Ezután keverd el a tejszínben a lisztet, adj néhány kanál forró levest hozzá és így kavargatva adagold hozzá a leveshez. Hagyd, hogy még egyet forrjon, ekkora készült el a leves.

Mielőtt tálalod, érdemes kivenni belőle a kakukkfüvet. Adhatsz hozzá még egy kanál tejfölt is (laktózmenteset), ha nem találod elég sűrűnek.

TIPP: Néhány szó a Sumak fűszerről. A mi nyelvünkben elég vicces a neve, de a fűszer egyébként egy Rhus Coriaria nevű növényről származik, ami főként a Közel-Keleten illetve Olaszország néhány részén terem. Igazi mediterrán fűszer, pikáns, enyhén savanykás ízzel, színe sötétvörös. Szerintem csodálatos az illata, és mivel én illatok alapján főzök, hamar megtaláltam milyen ételekhez illik. A hozzáértők húsevőknek ajánlják grillezett húsokhoz, halakhoz, de kitűnő a zöldségekkel is, különösen sült hagymához.
Korábban gyomorbántalmakra, hasmenésre adták, de ez inkább amolyan közel-keleti népi hagyomány, orvosilag nem bizonyított. De az tuti, hogy mint majdnem minden igazi fűszer (és itt nem a vegetáról beszélek természetesen!!!) emésztést elősegítő csodaszer, a sumak is hozzájárul a jó emésztéshez.

2010. június 25.

BORSÓS HAJDINA


A hajdina kitűnő köret, nagyon jó érerősítő hatása van (viszérre, aranyérre). Nem túl bonyolult elkészíteni. A zöldborsónak pedig szezonja van, friss, zsenge finomságokat lehet most kapni a piacon, ezért választottam a hajdinához ebben a receptben. Kicsit olyansmi lett, mint a rizibizi.

Hozzávalók: ☻☻

200 gr hajdina megmosva
1-2 marék zsenge borsó

bors
késhegynyi őrölt kömény
1 ek olaj
néhány csepp frissen facsart citromlé




Elkészítés:

Olajban pirítsd meg a hajdinát fél percig és öntsd fel kb. kétszeres vízmennyiséggel. Add hozzá a fűszereket és főzd 5-10 percig. A hajdinát kb. 20-25 percig kell főzni, de ez esetenként (és az eljárás során történt kezelésektől függően változhat), a lényeg, hogy a borsót csak akkor tedd hozzá, ha már csak annyi idő van hátra a hajdina megfőzéséből, amennyire a borsónak szüksége van a megpuhuláshoz. Ha kell, önts még hozzá apránként vizet, folyamatosan figyeld, nehogy legégjen. Néha keverd meg, de ne vidd túlzásba, nehogy mászkos legyen. Ha kész, csepegtess hozzá citromlét, felfrissíti.

2010. június 17.

KOVÁSZOS UBORKA


Mostmár talán végre tényleg nyár van, süt a nap és meleg van. Ez tökéletes lehetőség a kovászos uborka elkészítésére, mert pont ezekre az összetevőkre van szükség hozzá.

Az alaprecept lényege, hogy pont annyi csapott evőkanál sóra van szükségünk, ahány literes a dunsztos üveg, amibe az uborkákat beletesszük. Én most egy kétliteres üvegre irom le a receptet.

Hozzávalók:

1,5 uborka (ebből valószínűleg marad ki majd egy-kettő)
2 csapott ek só
víz,
egy csomag kapros szőlőlevél
1 szelet fehérkenyér

Egyéb hozzávaló: 2 literes dunsztos üveg

Elkészítés:

Az uborkákat alaposan mosd meg és vágd le a végeit. Mindkét végéről vágd be félben az uborkát nagyjából a feléig, így jobban meg tud érni.
Tegyél egy fél csomag megmosott kapros szőlőlevelet az üveg aljára és szépen állítsd bele az uborkákat. Álljanak vigyázba, de ne szoritsd bele őket, annyit tegyél bele, amennyi kényelmesen elfér benne, de nem uszik fel. A tetejére tedd rá a szőlőlevél másik felét. Most öntsd fel vízzel, hogy majdnem az üveg szájáig érjen a víz. Ekkor öntsd bele egy edénybe és forrósítsd. Add hozzá a két kanál sót, keverd el benne. Amikor már forr a víz, óvatosan merigesd merőkanállal rá az uborkákra a sós lét. Tedd a kenyeret a tetejére és egy kis tányérkával fedd le az üveget. Tedd ki a tűző nyári napra 2-3 napra.
Amikor már kezd zavaros lenni a leve, vedd le róla a kenyeret és érleld tovább így a napon. Amikor az uborkák elveszítik élénk zöld szinüket, de még nem puhulnak le, akkor készült el. Ehhez kell egy kis rutin, mire az ember ránézésre tudni fogja, mikor tökéletes, de menni fog. Addig pedig lehet kóstolgatni.

Ha megérett az ubi, szedd át egy másik üvegbe a kapros szőlőlevél nélkül. Szűrd át a levét egy sűrű szűrőn, azt öntsd vissza az uborkákra. Tedd hűtőbe és minél hamarabb fogyaszd el. Amikor már kezd az uborka fehéredni, akkor már romlik.

Nagyon finom szendvicsekhez, főtt ételek mellé savanyúságként, és a leve hidegen hűsítő és egészséges!
Igazi nyári csemege.

TIPP: amennyiben nincs túl meleg, (ez mostanaban előfordul), lehet csalni egy kicsit: egy éjszakára forró vízbe beleálltod az üveget, másnap visszateszed a napra, elég gyorsan meg tud érni.

2010. június 10.

ZÖLD-GYÜMI TURMIX

TIPP: A zöldségekről-gyümölcsökről azt érdemes tudni, hogy nyersen hűtik a testet. Ezért nyáron jó belőlük minél többet nyersen fogyasztani, télen viszont inkább főzve, sok gabonafélével, aki pedig eszik hús, annak természetesen hússal hiszen ez a két fajta étel melegíti a szervezetet.

Én, ha tehetem, igyekszem a nyári reggeleken friss zöldség-gyümölcs turmixszal indítani a testem (az emésztésem) és az elmém. Annyira jó, hogy az epernek szezonja van! Remekül fel lehet használni, mert édes, finom és egészséges. De bármikor ha meleg van, vagy böjtölünk, mindig a hónapnak megfelelő idényzöldséget és gyümölcsöt használjuk fel, ha egy mód van rá.

TIPP: Ha a zöldséget nagyobb részben gyümölccsel mixeled, nagyon finom édes lesz az íze még cukor, vagy méz nélkül is.

Íme az egyik kedvencem:

Hozzávalók: ☻

18-20 dkg friss eper
1 alma
fél banán
fél citrom kifacsart leve
egy csokor petrezselyem

Speciális konyhai eszköz: turmixgép vagy pépesítő

Elkészítés:

Mosd meg az almát, az epret és a petrezselymet. Hámozd meg az almát és késsel vagdosd bele az edénybe, amiben turmixolni fogsz. A többi hozzávalót is tedd bele, facsard bele a fél citromot. Turmixold és frissen fogyaszd.

TIPP: ha valakinek túl sűrű lenne a lé, turmixoljon hozzá tiszta vizet.

2010. június 4.

BABDHAL


Még egy indiai kedvencet teszek fel most.

Lencséből és babból is egyaránt el lehet készíteni.

Hozzávalók: ☻☻☻☻

masala alap (lsd. zöldségmasala-nál)
10 dkg szárazbab előző este beáztatva (mennyisége attól is függ, hogy az adott bab mennyire dagad majd meg)
víz

Elkészítés:

Mivel ez sem kimondottan egy önálló indiai étel, rizzsel, zöldségmasalával, paneer-ral szokták együtt fogyasztani, így leegyszerűsödik a készítése. Amikor az imént említett ételeket készítjük, jó nagy adag masalát alkossunk, ebből vegyünk ki arányosan. A fent említett mennyiségű babhoz nagyjából 5-6 evőkanálnyi kell.
Öntsd hozzá a babot és annyi vizet, hogy bőven ellepje. Fedd le és főzd meg benne a babot puhára, a bab igényeihez megfelelő főzési idő alatt. Mindenkinek nagyjából 2-3 evőkanálnyi jut majd, ez elég is ha a többi étellel fogyasztjuk.

TIPP: a babot nemcsak azért érdemes beáztatni előző este, hogy sokkal takarékosabb legyen, hiszen képes így sokszorosára megnőni a mennyisége, hanem mert ily módon sokkal könnyebben is emészthetővé válik, valamint rövidebb ideig kell főzni ahhoz, hogy megpuhuljon.
Léteznek egyébként olyan típusú babok is, amik nem okoznak bélgázképződést, ilyen az úgynevezett Adzuki bab, amit más nevén (pont emiatt) májvédő babnak szoktak becézni. Érdemes kipróbálni, mert belőle a magas rosttartalmú szemekkel élettanilag hasznos fehérjékhez, vízben oldódó ásványi sókhoz, vitaminokhoz juthatunk.

TIPP: Nagyon fontos, hogy ha valaki elhagyja a húst az ételei közül, sok hüvelyest fogyasszon (bab, lencse, borsó), mellette barna rizs, főtt és friss zöldségek valamint gyümölcsök képezzék a napi étrendjének nagy részét, így a szervezet megkapja a szükséges vitaminokat, fehérjéket és ásványi anyagokat megelőzve így a hiánybetegségek kialakulását. Érdemes olajos magvakat is csemegézni, és ha fogyni szeretnél, akár ebéd után krémes, csoki, fagyi és egyéb csábító "szörnyetegek" helyett is bevezetheted őket. (gondolok itt a dióra, mandulára, tökmagra, napraforgómagra, stb)